HARI :KHAMIS
TARIKH :17 NOVEMBER 2011
MASA :8.45-9.15 PAGI
TAHUN :3 MAWAR MERAH
BILANGAN PELAJAR :36 ORANG
MATA PELAJARAN :PENDIDIKAN ISLAM
TAJUK :JENIS-JENIS NAJIS DAN CARA MENYUCIKANNYA
HASIL PEMBELAJARAN :DI AKHIR PENGAJARAN, MURID DAPAT:
1. MENYATAKAN MAKSUD NAJIS
2. MENERANGKAN JENIS-JENIS NAJIS
3. MEMBEZAKAN ANTARA JENIS-JENIS NAJIS DAN CARA MENYUCIKANNYA
4. MENGANALISA MENGAPA AIR YANG BERWARNA TIDAK BOLEH DIGUNAKAN UNTUK MENYUCIKAN NAJIS.
KAEDAH PEMBELAJARAN : PEMBELAJARAN MASTERI, PEMBELAJARAN
KOOPERATIF DAN PEMBELAJARAN KONTEKSTUAL.
KOOPERATIF DAN PEMBELAJARAN KONTEKSTUAL.
ALAT BANTU MENGAJAR :GAMBAR,KERTAS,PEN.
NILAI :MENJAGA KEBERSIHAN DIRI DAN BERSYUKUR.
KBKK :BERFIKIR KRITIS DAN KREATIF.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :MURID SENTIASA DILATIH UNTUK MENYUCIKAN DIRI DI
RUMAH ATAU DI SESUATU TEMPAT.
RUMAH ATAU DI SESUATU TEMPAT.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH/MASA/ ISI PELAJARAN | AKTIVITI GURU | AKTIVITI MURID | ABM/KBKK/NILAI |
SET INDUKSI (3 MINIT) TAYANGAN GAMBAR DAN SOAL JAWAB | 1.GURU MENAYANGKAN GAMBAR YANG BERKAITAN DENGAN 3 JENIS NAJIS. 2. GURU MENANYAKAN KEPADA MURID GAMBAR APAKAH INI? | 1.MURID MELIHAT TAYANGAN GURU DENGAN BERHATI-HATI DAN BERSUNGGUH-SUNGGUH. 2.MURID MENJAWAB SOALAN BERKAITAN GAMBAR TADI. | ABM:GAMBAR NILAI:BERSUNGGUH-SUNGGUH |
LANGKAH 1 (7 MINIT) SUMBANG SARAN MAKSUD DAN JENIS-JENIS NAJIS. | 1.GURU MENUNJUKKAN 3 JENIS GAMBAR BERKAITAN NAJIS. 2.GURU MENERANGKAN MAKSUD NAJIS DAN PERBEZAAN KETIGA-TIGA JENIS NAJIS. | 1.MURID MENGAMATI SATU PERSATU GAMBAR YANG DITUNJUKKAN GURU. 2.MURID MENDENGAR DENGAN TELITI PENERANGAN GURU TENTANG 3 JENIS NAJIS INI. | ABM:GAMBAR NILAI:BERSUNGGUH-SUNGGUH |
LANGKAH 2 (10 MINIT) PENERANGAN CARA MENYUCIKAN NAJIS. | 1.GURU MENERANGKAN CARA MENYUCIKAN KETIGA-TIGA NAJIS DENGAN BETUL. 2.GURU MEMINTA MURID MENDENGAR DAN MEMAHAMI DENGAN BETULCARA CARAMENYUCIKAN KETIGA-TIGA NAJIS TERSEBUT. | 1.MURID MENDENGAR DENGAN TELITI CARA MENYUCIKAN 3 JENIS NAJIS DENGAN BETUL. 2.MURID MENERANGKAN SEMULA CARA-CARA UNTUK MENYUCIKAN NAJIS DENGAN BETUL. | ABM:GAMBAR NILAI:CERMAT DAN BERSIH. |
LANGKAH 3 (5 MINIT) PERMAINAN UJIMINDA | 1.GURU MEMINTA MURID MENYEBUT SEMULA 3 JENIS NAJIS DAN CARA MENYUCIKANNYA. 2.GURU MEMINTA MURID BERSEDIA UNTUK DIUJI SECARA INDIVIDU. 3.GURU MEMINTA MURID SECARA INDIVIDU BERDIRI APABILA SOALAN DITANYA OLEH GURU. | 1.MURID MENYEBUT SEMULA 3 JENIS NAJIS DAN CARA MENYUCIKANNYA. 2.MURID BERSEDIA PERMAINAN UJI MINDA. 3.MURID MENJAWAB SOALAN SECARA INDIVIDU BERGILIR-GILIR. | ABM:GAMBAR NILAI:BERHATI-HATI MENJAWAB SOALAN. |
LANGKAH 4 (3 MINIT) ANALISA BAHAN AIR BERWARNA | 1.GURU MENANYAKAN KEPADA MURID KENAPA AIR YANG MEMPUNYAI BAHAN BERWARNA TIDAK BOLEH DIGUNAKAN UNTUK MENYUCIKAN NAJIS. 2.GURU MENERANGKAN KEPADA MURID KESAN JIKA AIR YANG BERWARNA DIGUNAKAN KEPADA MURID. | 1.MURID MENJAWAB SOALAN GURU BERHATI-HATI. 2.MURID MENDENGAR SARANAN GURU KENAPA AIR BERWARNA TIDAK BOLEH DIGUNAKAN UNTUK MENYUCIKAN NAJIS. 3.MURID MEMAHAMI APA YANG DISARANKAN OLEH GURU. | |
PENUTUP (2 MINIT) RUMUSAN | 1.GURU MEMINTA MURID MENGULANG JENIS-JENIS NAJIS DAN CARA MENYUCIKAN NAJIS DENGAN BETUL. 2GURU BERPESAN AGAR MURID MENJAGA KEBERSIHAN DIRI SETIAP MASA. | 1.MURID MENGULANG SEMULA JENIS-JENIS NAJIS DAN CARA MENYUCIKAN NAJIS DENGAN BETUL. 2.MURID BERJANJI AKAN MENJAGA KEBERSIHAN DIRI DENGAN BETUL. | SUMBANG SARAN NILAI:JAGA KEBERSIHAN DAN KESIHATAN DIRI/BERSYUKUR. |